597483-2019 - KonkurrensutsättningSverige-TRANEMO: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Lokalvård inom Tranemo kommun
Referensnummer: UPH/2019:50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän Orientering
Upphandlingen avser lokalvård inom Tranemo kommun. Objekten har en städyta om ca 51 000 kvm.
Upphandlingen är indelad i ett (1) upphandlingsområde. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Kontraktstid är 2020-11-01 till 2023-10-31. Avtalet förlängs med ett år plus ett år om inte B skriftligen sagt upp avtalet senast 6 månader före kontraktstidens utgång. Maximal avtalstid är 5 år.
Beställare
Tranemo kommun, nedan kallad B.
Besöksadress: Storgatan 26 Tranemo
AdressTranemo KommunTekniska Sektionen514 80 TranemoTel: 0325 57 60 00
e-post: kommun@tranemo.seOrganisationsnummer: 212000-1462
Anbudets giltighetstid
Anbudsgivaren är bunden av sitt anbud sex (6) månader efter sista anbudsdag. För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning är Anbudsgivaren bunden av anbudet fram till och med en månad efter den tid då eventuell överprövning avslutats genom lagakraftvunnen dom. Anbudsgivaren är bunden av sitt anbud till 2020-08-20
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen