597484-2019 - KonkurrensutsättningSverige-FALKENBERG: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjärrvärmemarkentreprenad FEAB
Referensnummer: 19/59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar nybyggnation av fjärrvärmeledningar, underhållsåtgärder och reinvesteringar på befintliga fjärrvärmenät samt samförläggning av tomrör/dukter som kommer avropas mot ramavtal.
Utöver planerade entreprenader kan det bli aktuellt med akuta uppdrag vid ledningsbrott eller andra icke planeringbara situationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen