597517-2020 - ÄndringSverige-Malmö: Upplysta skyltar och namnskyltar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltar och navigering med ett cirkulärt förhållningssätt
Referensnummer: STK-2020-345
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser leverans av skyltning och navigering till Malmö stads verksamheter. Det omfattar skyltning inomhus och skyltning utomhus kopplat till verksamheten.
Det är av stor vikt att skyltar ger så liten klimatpåverkan som möjligt. Därav är återbruk av skyltar en central del i upphandlingen. Leverantören ska arbeta utifrån en cirkulär ekonomi och arbeta med cirkulära processer.