Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult Informationssäkerhet (CISO)
Referensnummer: AP3 2021/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Första-, Tredje- och Fjärde AP-fonderna (AP-fonderna) upphandlar gemensamt behovet av en konsult som ska vara CISO för AP-fonderna. Uppdraget avser att ta fram ett ledningssystem med styrande dokument för AP-fonderna främst enligt MSBFS 2020:6 (Myndigheten för samhällsskydd och beredskaps föreskrifter om informationssäkerhet för statliga myndigheter), men även med beaktande av tillämpliga lagar och föreskrifter, som kan förvaltas vidare och är anpassat till respektive AP-fonds organisation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet, 72222300 IT-tjänster, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen