597595-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsinstallationsarbeten – DIS Steg 1, Ansökansinbjudan Dynamiskt inköpssystem VS-Service
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelDIS Steg 1, Ansökansinbjudan Dynamiskt inköpssystem VS-Service
BeskrivningMKB Fastighets AB bjuder härmed in anbudssökanden till att ansöka om att delta i nedanstående Dynamiska inköpssystem i enlighet med denna Ansökningsinbjudan. DIS Steg 1, Ansökansinbjudan Dynamiskt inköpssystem VS-Service Ref.nr 2024MKB-847 (fortsättningsvis DIS) Upphandlingen är uppdelad i tre (3) DIS-områden DIS-område 1, VS-Service Områdesleverantör (fortsättningsvis Områdesleverantör) DIS-område 2, VS-Service Jour och Större arbeten (fortsättningsvis Jour och Större arbeten) DIS-område 3, VS-Service Pool (fortsättningsvis Pool) Ansökanden kan välja att kvalificera sig till bara ett av DIS-områdena eller ansöka om kvalificering till alla tre (3) områdena. Ansökanden som bara önskar kvalificera till DIS-område 1, Områdesleverantör behöver ej besvara frågorna rörande övriga DIS-områden. Ansökanden som bara önskar kvalificera till DIS-område 2 Jour och större arbeten behöver ej besvara frågorna rörande övriga DIS-områden. Ansökanden som bara önskar kvalificera till DIS-område 3, Pool behöver ej besvara frågorna rörande övriga DIS-områden. Observera att ansökanden inte kan välja att bara kvalificera till Jour eller bara till Större arbeten inom DIS-område 2, utan måste kvalificera inom båda delområdena samtidigt.
Intern identifierare2024MKB-1237
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste känneteckenDynamiskt inköpssystem
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDynamiskt inköpssystem VS-Service
BeskrivningDynamiskt inköpssystem VS-Service
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDIS-område 1, Områdesleverantör
BeskrivningMKB uppskattar värdet av kommande uppdrag till ca 200 mkr under DIS:ets giltighetstid. Värdet kan öka eller minska. MKB förbinder sig inte utav en viss volym under DIS:ets giltighetstid. Exempel på arbeten inom detta DIS-område: Inom detta DIS-område läggs löpande VS-Service för mindre omfattande arbeten under dagtid, vardag 7-17, arbeten med värde upp till 60.000kr.
Huvudklassificering (cpv): 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDIS-område 2, Jour och större arbeten
BeskrivningMKB uppskattar värdet av kommande uppdrag till ca 100 mkr under DIS:ets giltighetstid. Värdet kan öka eller minska. MKB förbinder sig inte utav en viss volym under DIS:ets giltighetstid. Exempel på arbeten inom detta DIS-område: • Inom detta DIS-område läggs Jour för mindre omfattande arbeten likt de arbeten som förekommer under DIS-område 1, Områdesleverantör men här förlagt till obekväm arbetstid. • Inom detta DIS-område läggs även löpande arbeten som bedöms kunna bli omfattande. Arbetena kan tillexempel komma att avse kulvert och slitsläckor underdygnets alla timmar året om.
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDIS-område 3 Pool
BeskrivningMKB uppskattar värdet av kommande uppdrag till ca 100 mkr under DIS:ets giltighetstid. Värdet kan öka eller minska. MKB förbinder sig inte utav en viss volym under DIS:ets giltighetstid. Exempel på arbeten inom detta DIS-område: • Inom detta DIS-område läggs alla typer av planerade VS-arbeten i exempelvis mark, kulvert, slits och alla typer av planerade mängdarbeten. • Befintliga avtal löper ut vid olika tillfällen under DIS:ets giltighetstid och DIS:et förväntas användas för att tilldela nya kontrakt och tillgodose nya behov.
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten