597605-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Telefon- och dataöverföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni och datakommunikationstjänster
Referensnummer: FV 2021-000156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64210000 Telefon- och dataöverföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att tillgodose delar av Beställarens behov av telekommunikationstjänster och UCaaS.
Den lösning Beställaren eftersträvar bör därför vara utformad på ett sådant sätt att traditionella växelfunktioner minimeras och fokus läggs på de funktioner som är specificerade för respektive typanvändare med Office 365 i kombination med telefonist- och agentapplikationer som en viktig del av leveransen.
Idag använder samtliga av Beställarens medarbetare enbart smartphones som huvudsakligt kommunikationsverktyg, med arbete mot Beställarens verksamhetssystem.
Säkerhet och kontroll ska prioriteras för att säkerställa säkerhet för mobil data.
Systemfunktioner ska vara kundspecifika och placeras i säker driftmiljö.
Beställaren vill uppnå en kostnadseffektiv och skalbar lösning, samt lägger stor vikt vid arbetsmiljö och användarvänlighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64214000 Särskilda nättjänster för företag, 64214200 Telefonväxeltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren ser för närvarande över sin kommunikationslösning med anledning av att befintligt avtal löper ut. Intentionen med upphandlingen och kommande avtal är att upphandlad leverantör ska stödja utvecklingen av flexibla och mobila arbetssätt inom organisationen.