Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal takskottning och plåtarbeten
Referensnummer: 2540-2020/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksdagsförvaltningen (RDF) avser teckna ett ramavtal med en leverantör avseende skottning av snö/is på yttertak och plåtarbeten/takarbeten av Riksdagens fastigheter.
Upphandlingen genomförs som en säkerhetsskyddad upphandling vilket innebär att RDF kommer att teckna ett säkerhetsskyddsavtal med den vinnande anbudsgivaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261213 Läggning av takplåt, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen