597634-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av fastighetsdrift för fastighetsbeståndet SFV Göteborg
Referensnummer: 1880/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
SFV Fastighetsområde Göteborg genomför denna upphandling avseende fastighetsteknisk drift (mediaförsörjning, tillsyn, skötsel och service) samt fastighetsskötsel inklusive felavhjälpande underhåll och service (förebyggande underhåll) av SFV:s fastigheter
Upphandlingen är uppdelad i 5 anbudsområden:
Område 1 Varberg, Halmstad
Område 2 Göteborg Marstrand, Centrala Göteborg, Knektkyrkogården
Område 3 Svinesund, Charlottenberg
Område 4 Läckö slott
Område 5 Vänersborg, Lysekil
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 50324200 Förebyggande underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen