59764-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Redovisning och revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster.
Referensnummer: KS 2017/78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar sakkunnigt biträde till kommunens förtroendevalda revisorer för revision av kommunens nämnder/styrelser, förvaltningar och bolag. Ängelholms kommuns revisorer består av 9 ordinarie ledamöter. Revisorerna sammanträder enligt plan 1 gång/månad, benämt revisionsmöten, utom under juli månad som är semestermånad. I samband med revisionsmöten sammanträffar man med kommunstyrelsen och kommunfullmäktiges presidier ett par gånger per år. Träffar med övriga presidier sker oftast i anslutning till uppdragsgranskningar av respektive nämnd/styrelse. De 2 senaste åren har tjänster köpts för ca 900 000 SEK/år. Detta kan ses som en indikation på kommande volym. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalstiden är 3 år med möjlighet till förlängning på 1 år. Vid en eventuell överprövning kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara densamma som angivits ovan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget är att i enlighet med kommunallagen kapitel 9 samt ”God revisionssed i kommunal verksamhet 2014” vara sakkunniga till kommunens revisorer för granskning av kommunens styrelse, nämnder och beredningar. De sakkunniga arbetar på uppdrag av och i nära samarbete med kommunens revisorer.
De sakkunniga biträder i hela revisionsprocessen med planering, granskning och prövning. De sakkunniga medverkar aktivt till att revisionen genomförs med den kompetens och kvalitet som uttrycks i gällande lagstiftning, i lokala beslut och föreskrifter samt i ”God revisionssed i kommunal verksamhet 2014” samt i SKYREV:s rekommendationer och vägledningar.