597644-2020 - ÄndringSverige-Linköping: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrollmaterial inom klinisk kemi
Referensnummer: UC-2020-182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland avser upphandla kontrollmaterial inom klinisk kemi till våra laboratorium i Linköping, Norrköping och Motala samt till nio av våra vårdcentraler som finns i regionen.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Kontrollmaterial avseende plasma/serum (anbudsområdet 4) Kontrollmaterial avseende cerebrospinalvätska (anbudsområdet 5) Kontrollmaterial avseende urin (anbudsområdet 6)
Kontrollmaterial avseende HB/glukos (anbudsområdet 7)