2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anropsstyrd trafik - Personbilsbaserade Fasta Resurser 2026
Beskrivning: Upphandlingen avser tillhandahållande av transporttjänster med personbilsbaserade fordonsresurser som ska användas för utförande av anropsstyrd trafik, såsom färdtjänster, sjukresor, närtrafik och övrig anropsstyrd trafik på uppdrag av Blekingetrafiken, som beskrivet i upphandlingsdokumentationen.
Intern identifierare: RB2025-0632
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1 - Östra Blekinge
Beskrivning: Östra Blekinge, med stationeringsort Karlskrona, som omfattar totalt sex (6) personbilsbaserade fordonsresurser för utförande av anropsstyrd trafik, enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: Delområde 1 - Östra Blekinge
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2 - Västra Blekinge
Beskrivning: Västra Blekinge, med stationeringsort Karlshamn, som omfattar två (2) personbilsbaserade fordonsresurser, som beskrivet i upphandlingsdokumentationen.
Intern identifierare: Delområde 2 - Västra Blekinge