Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult område Arkitekt, VVS (värme, ventilation, sanitet)
Referensnummer: KS 2019/9637 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser ramavtal gällande timpriser.
Beställaren har behov av att säkra tillgången för sin löpande verksamhet men också för insatser med kort varsel eller av akut karaktär. Uppdragen kommer att vara av varierande art och uppdragens storlek kommer att vara skiftande. Uppdragen kommer huvudsakligen bestå av arbeten gällande nybyggnation och ombyggnation av fastigheter motsvarade nybyggnation. Fastigheter som berörs är äldreboenden, LSSboenden, företagsfastigheter, flerbostadshus samt skolor, förskolor och övriga kommunala anläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är delbar. Minst tre leverantörer kommer att antas per efterfrågad del;
Del 1/Arkitekt,
Del 2/ Värme/Ventilation/Sanitet.