597696-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsapparat
Referensnummer: V-2020-0713
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en ultraljudsapparat till Jonassons centrum för medicinsk avbildning.
Ultraljudapparat måste ha utrustning för att genomföra ”transient elastografi” samt ”shearwave elastografi”. Teknisk kompatibiltet med existerande ekoendoskop på Karolinska universitetssjukhuset är ett absolut krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ultraljudsutrustning Hitachi ARIETTA 850
FULL-O, med option för anslutning till Olympus Endoskop