597739-2020 - PlaneringSverige-Linköping: Laboratorietjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Solution for laboratory services (PCR) Covid-19
Referensnummer: UC-2020-353
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland önskar att få mer kunskap om vad marknaden kan erbjuda för externa tjänster av laboratorieanalyser (PCR) Covid-19
Or in English:
Region Östergötland wishes to gain more knowledge about what the market can offer for external services of laboratory analyzes (PCR) Covid-19
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI
Inför ett ökande behov av att utöka test-kapaciteten önskar Region Östergötland komma i kontakt med leverantörer som erbjuder och marknadsför extern tjänst av laboratorieanalyser avseende PCR-tester för Covid-19.
Or in English
Region Östergötland in Linköping, Sweden, invites You to respond to the enclosed RFI. The RFI concerns a increased requirements of clinical diagnostic services. The aim of this RFI is to provide information regarding which type of diagnostic laboratory services of PCR tests the market can offer.