597752-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Klippan: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färdtjänst och riksfärdtjänst till Klippans kommun 2023
Referensnummer: 23/222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utförandet av riksfärdtjänstresor och RIAK-resor avseende taxi- och specialfordon och liggande transporter, dels utfärdande av resehandlingar för tåg, flyg, båt och/ eller buss samt administration såsom beställningsmottagning, distribution av resehandlingar, fakturering av egenavgifter, statistik med mera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Klippans kommun bjuder in intresserade anbudsgivare till denna anbudsgivning avseende avtal för leverans av färdtjänst och riksfärdtjänst med start 2024-02-01.
Uppdraget omfattar dels utförandet av riksfärdtjänstresor och RIAK-resor avseende taxi- och specialfordon och liggande transporter, dels utfärdande av resehandlingar för tåg, flyg, båt och/ eller buss samt administration såsom beställningsmottagning, distribution av resehandlingar, fakturering av egenavgifter, statistik med mera.
Leverantören ska tillämpa ”hela resan begreppet” vid bokning av varje enskild resa. Resan ska ske på billigaste möjliga sätt för kommunen vid varje enskilt tillfälle utifrån den enskildes tillstånd om färdsätt. Om ledsagare gör returresan ensam ska billigaste färdsätt också användas.
Klippans kommun befintliga avtal avseende färdtjänst och riksfärdtjänst löper ut 2024 - 01 - 31.