597761-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – A complete femtosecond laser and transient absorption system
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelA complete femtosecond laser and transient absorption system
BeskrivningThe procurement concerns one (1) complete femtosecond laser and transient absorption system, including pump laser, optical parametric amplifiers (OPAs), and a fully integrated transient absorption spectrometer platform. The system is intended to be used in two (2) separate experiments, one pumping in the visible-NIR and probing in the UV-Vis-NIR and the other pumping in the vis-NIR and probing in mid-IR, where we already have a detection system. The two (2) experiments will not be run simultaneously.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135375:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38636100 Lasrar