597762-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Underhåll och reparation av datanätutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicearbeten och mindre entreprenader - Datanät
Referensnummer: 066/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50312300 Underhåll och reparation av datanätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar datanätsarbeten avseende installation, reparation, felsökning och service av fiber- och kopparnät samt uttag. Arbeten kan bestå av både kompletteringar av befintliga installationer samt nyinstallationer. Arbeten utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50312310 Underhåll av datanätutrustning, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 51000000 Installation (utom programvara)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen omfattar datanätsarbeten avseende installation, reparation, felsökning och service av fiber- och kopparnät samt uttag. Arbeten kan bestå av både kompletteringar av befintliga installationer samt nyinstallationer. Arbeten utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet eller kvarvarande boende.
Med ramavtalet som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalet är utan volymförpliktelser.
Avrop
För avrop av installation av datauttag och för fiberdragning gäller följande:
Installation av upp till 20 datauttag sker genom rangordning. Installation av fler än 20 datauttag sker genom förnyad konkurrensutsättning.
Fiberdragning inomhus upp till 200 meter sker genom rangordning. Fiberdragning inomhus över 200 meter sker genom förnyad konkurrensutsättning.
Fiberdragning mellan byggnader (utomhus) sker genom förnyad konkurrensutsättning.
Avrop av jour- och beredskapsavtal sker genom förnyad konkurrensutsättning. Se avsnitt 4.6 Beställningsförfarande.
För övriga typer av uppdrag gäller följande:
Avrop genom rangordning sker inom följande belopps-spann: 1 SEK - 400 000 SEK
Avrop genom förnyad konkurrensutsättning (FKU) sker inom följande belopps-spann: 400 001 SEK - 4 500 000 SEK
För samtliga typer av uppdrag överstigande 4 500 000 SEK har beställaren möjlighet att göra avrop genom FKU, eller genomföra en separat upphandling.
Uppskattad volym
De nedan angivna beställningsvolymerna innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter för beställarna och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Detta värde utgör ramavtalets uppskattade beställningsvolym (affärsvärde).
Affärsvärdet under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till 32000000 SEK.
Observera att affärsvärdet endast är ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under ramavtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets- och organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Takvolym
Takvolym för ramavtalet uppgår till 38 400 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Inköp och upphandling rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
I händelse av verksamhets-/organisationsförändring, ändrad lagstiftning, politiska beslut, myndighetsbeslut eller dylikt som påverkar behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen, förbehåller sig Inköp och upphandling rätten att justera den angivna takvolymen för ramavtalen enligt nedanstående förutsättningar.
Om det ackumulerade värdet på avrop gjorda från ramavtalen under avtalsperiodens första 24 månader, överstiger mer än 60 procent av värdet på angiven takvolym för ramavtalen, äger Inköp och upphandling rätt att höja angiven takvolym för ramavtalen med 20 procent. Med värde avses i detta hänseende de belopp i SEK som utgör de samlade avropen från ramavtalen respektive ramavtalens takvolym angivet ovan.
Ändringsoptionen kan lösas ut under hela den planerade avtalsperioden. För det fall att Inköp och upphandling löser ut optionen ska skriftligt meddelande härom skickas till leverantören.
Ramavtal
Upphandlingen avslutas genom att Inköp och upphandling och de antagna anbudsgivarna tecknar ramavtal.