597768-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiell fordonsleasing
Referensnummer: KS-UH/2023:3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser Finansiell fordonsleasing av registrerade och oregistrerade fordon för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden.
Kommunen avropar till största delen fordon i enlighet med ramavtal som är tecknade med fordonsleverantörer. Fordonen i de ramavtalen består i huvudsak av personbilar, transportbilar (lätta lastbilar, arbetsfordon) och minibussar. Fordonen kommer att brukas inom Kommunens verksamheter samt inom bolag och förbund. Avropade fordon blir föremål för leasing enligt ramavtal tecknat med antagen leverantör. Kommunen ska ha rätt att leasa övriga fordon inom ramen för detta ramavtal t ex tunga lastbilar, entreprenadmaskiner m.m. samt att personalbilar, förmånsbilar ska kunna avropas.
Respektive ingående kommun i upphandlingen åtar sig borgenansvar för sina kommunala bolag och förbund.
Avtal tecknas med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen