597788-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av slam från reningsverk och fettavskiljare
Referensnummer: TFN/2023:3941
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är uppdelad i två delar:
Del 1 Omhändertagande av slam från reningsverk
Del 1 avser omhändertagande och slutanvändning av avloppsslam från Sjöstads
avloppsreningsverk. Hämtning sker en (1) till två (2) gånger i veckan under
ordinarie öppettider, 07:00-16:00, helgfria vardagar. Tidigare år har volymen
avloppsslam uppgått till cirka 5 500 ton/år.
Uppdraget omfattar hämtning, transport, långtidslagring/hygienisering,
jordprovtagning, salmonellaprovtagning samt spridning av Revaq-certifierat slam
från Sjöstads avloppsreningsverk.
Del 2 Omhändertagande från fettavskiljare
Del 2 avser omhändertagande av slam från fettavskiljare inom Karlstads kommun
vid avtalad slamlagringsplats. Leveranser av slam sker flertalet gånger i veckan
Kommunens bilar levererar cirka 10 m3 per tömningstillfälle.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen