597790-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Databastjänster – Webbaserad rättsdatabastjänst
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelWebbaserad rättsdatabastjänst
BeskrivningPTS har i sin verksamhet behov av en webbaserad rättsdatabastjänst för att ge myndighetens anställda tillgång till lättillgänglig och sammanhållen juridisk information. Det är därför viktigt att tjänsten erbjuder bred juridisk information som täcker in ett så stort antal juridiska ämnesområden som möjligt. Det ska samtidigt finnas ett djup i tjänsten som möjliggör för användaren att bl.a. hitta analyserande lagkommentarer och rättsfall från olika instanser.
Intern identifierare24-8005
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72320000 Databastjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79100000 Juridiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelUpphandlingsdokument - rättsdatabastjänst