Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfall 2019 - Hämtning, transport och behandling av källsorterat avfall
Referensnummer: RS 1746-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser hämtning och omhändertagande av avfall i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Leverantören förbinder sig att medverka till att Region Västerbottens källsortering kontinuerligt förbättras samt att köparens restprodukter i möjligaste mån återanvänds, materialåtervinns eller utnyttjas för energiutvinning och i sista hand deponeras. Leverantörens insamling och transporter ska ske på ett miljöeffektivt och säkert sätt och det material som samlats in omhändertas på av myndigheter godkänd behandlingsanläggning. Avtalet innefattar inte sådant avfall som enligt miljölagstiftningen ska transporteras genom kommunens eller producentens försorg, om inte utföraren har rättsliga möjligheter att transportera sådant avfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall, 90524000 Tjänster i samband med medicinskt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen