5979-2017 - ResultatSverige-Broby: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetstekniska arbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Broby.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser ramavtal med successiva avrop efter behov när det gäller fastighetstekniska arbeten inom olika yrkesområden som avser underhålls- och reparationsarbeten, samt mindre om- och tillbyggnation. Uppdragen kan utformas som både utförande- och totalentreprenader.
Byggentreprenader avseende nybyggnation samt om- och tillbyggnader där kostnaden bedöms överstiga 5 000 000 SEK omfattas inte av ramavtalet utan kommer att upphandlas separat.
Kontraktstiden är tre (3) år med möjlighet till förlängning i ett (1) år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.