597945-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – Förbruknings-, skyddsmaterial och etanol för laborativ verksamhet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förbruknings-, skyddsmaterial och etanol för laborativ verksamhet
Beskrivning: Umeå universitet inbjuder Ert företag att delta i ramavtalsupphandling gällande Förbrukning-, skyddsmaterial och etanol för laborativ verksamhet vid universitetet. Upphandlingen består av tre anbudsområden: Förbrukningsmaterial för laborativ verksamhet (volym ca 11mkr per år)Skyddsmaterial för laborativ verksamhet (volym ca 5mkr per år)Handskar (volym ca 3mkr per år)Etanol för laborativ verksamhet (volym ca 1mkr per år)Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud i ett eller flera anbudsområden. Universitet avser att anta samtliga kvalificerade leverantörer, inom respektive anbudsområde. Avrop från ramavtalet sker genom särskild fördelningsnyckel.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: FÖRBRUKNING
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95591:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 24322220 Etanol, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: SKYDDSMATERIAL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95591:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: ETANOL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95591:Lot:4
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 24322220 Etanol
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: HANDSKAR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95591:Lot:3