2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ombyggnation VA & gata Hantverksvägen
Beskrivning: Upphandlingen avser en ombyggnation av vatten, spillvatten, och dagvatten samt ny väg på Hantverksvägen i Gammelstad, Luleå. Upphandlingen genomförs för Luleå kommun och Luleå Miljöresurs AB. Upphandlingen genomförs i två steg och detta steg avser anbudsansökan.
Intern identifierare: KLF 2025/902
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232150 Arbeten för vattenledningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45332200 VA-arbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen avser en ombyggnation av vatten, spillvatten, och dagvatten samt ny väg på Hantverksvägen i Gammelstad, Luleå. Upphandlingen genomförs för Luleå kommun och Luleå Miljöresurs AB.
Intern identifierare: Ombyggnation VA & gata Hantverksvägen