Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekttävling – Gestaltning av Stora torg, Eslöv.
Referensnummer: MOS.2017.0089
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Eslövs kommun bjuder in till projekttävling gällande en ny gestaltning av Stora torg i Eslöv.
Tävlingen arrangeras i enlighet med LOU, 18 Kap. Projekttävlingar, och Sveriges Arkitekters tävlingsregler för arkitekttävlingar. Avsikten är att det vinnande förslaget för gestaltningen efter förhandling upphandlas för utveckling av förslaget och projektering av torget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71230000 Organisering av arkitektonisk formgivningstävling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen