2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift av Klövedals äldreboende
Beskrivning: Upphandlingen avser drift av särskilt boende - Klövedals äldreboende - enligt socialtjänstlagen (2001:453), SoL. Verksamheten riktar sig till personer som på grund av fysiska, psykiska och sociala behov beviljas bostad i särskilt boende med tillhörande omvårdnads- och serviceinsatser. Uppdraget omfattar heldygnsomsorg i form av service, personlig omsorg och omvårdnad till de boende. I uppdraget ingår även att tillhandahålla samtliga måltider till de boende samt städning av lägenheter och lokaler.
Intern identifierare: 05.24-E
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311100 Äldreomsorg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del