598055-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Chefsutbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledarutvecklingsprogram länsgemensamt
Referensnummer: KS2023/7186 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80532000 Chefsutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsgemensamt ledarutvecklingsprogram för chefer i Blekinges kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun org nr 212000-0829Ronneby Kommun org nr 212000-0837Sölvesborgs kommun org nr 212000-0852Olofströms kommun org nr 212000-0811Karlshamns kommun org nr 212000-0845
Tjänsten
Bakgrund
Blekinges kommuner vill vara attraktiva arbetsgivare med modiga, handlingskraftiga, lyhörda och engagerade ledare. Våra ledare står för tillit och förtroende samt har en tydlig kommunikation som uppmuntrar till dialog och främjar delaktighet och ansvarstagande.
Kommunerna befinner sig i en tid där stora utmaningar väntar ledarskapet. De chefer som genom ett coachande förhållningssätt inspirerar sina medarbetare och tillsammans med dem driver förändringsarbete kommer att spela en avgörande roll för välfärdens utveckling. En förutsättning för att vi ska nå målen är chefer och medarbetare som är stolta över sitt arbete och ambassadörer för organisationen.
Medarbetarna är en strategiskt viktig resurs för att vara en attraktiv arbetsgivare med utvecklingsmöjligheter, goda arbets- och anställningsförhållanden och möjlighet till delaktighet och engagemang. De kommande åren kommer offentlig sektor att stå inför bl a en stor utmaning när det gäller kompetensförsörjning. För att kommunerna ska fortsätta att utvecklas och förbättras behöver vi vara effektiva, kreativa och innovativa i förändringsarbetet.
Målgrupp
Utbildningsprogrammet riktar sig till de som idag är chefer och ledare i någon av Blekinges kommuner.
Syfte
Utbildningsprogrammet är en grundläggande utbildning i chef- och ledarskap och syftet är att:
Stärka den kunskap och kompetens som krävs för att klara uppdraget som chef och ledare i en kommunal verksamhet.
Skapa förutsättningar för att stödja och utveckla medarbetare i det vardagliga arbetet.
Förbereda och skapa förutsättningar för att kunna leda och hantera de förändringsprocesser som ständigt pågår.
Generell ram
Utbildningsdagarna ska bygga på upplevelsebaserad inlärning där deltagarnas egna erfarenheter bör speglas. Det innebär en kombination av teoripass, mycket träning, reflektion och gruppdiskussioner. Utbildarna ska arbeta med exempel hämtade från deltagarnas arbetsvardag. Vissa hemuppgifter ska också ingå. Det innebär att man måste följa samma utbildningsgrupp hela tiden och att det är viktigt att delta från start till slut på varje utbildningsdag för att få en förståelse för helheten.Mellan utbildningsdagarna så ska lärgrupper/reflektionsgrupper kunna erbjudas där deltagarna kan delge varandra sina tankar och ev. lärande i processen
Utbildningen ska utgå från vetenskaplig grund och ska beröra teman enligt avsnitt 5.2.8 Anbudsgivaren ska fylla på och utveckla innehållet inom de olika områdena.
Anbudsgivaren ska sätta sig in i kommunernas befintliga styrdokument på olika nivåer t ex personalpolitiskt program, lokala samverkansavtal mm som finns att läsa på respektive kommuns hemsida eller som bifogade filer i detta förfrågningsunderlag.