Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende konstruktion inför ombyggnation av Kungliga Operan.
Referensnummer: 254-2783/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget omfattar konstruktionstjänster för genomförande av programhandling och systemhandling med option på fortsatt uppdrag. I detta ingår även att antaget konsultföretag ska kunna tillhandahålla vissa övriga tjänster. Projektet ska genomföras och redovisas på svenska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen