Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Malmö stadstrafik
Referensnummer: 23/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Ansökansinbjudan till Skånetrafikens upphandling gällande "Malmö stadstrafik, dnr 23/2023". Planeras ha trafikstart i samband med tidtabellskiftet i juni 2027. Allmän kollektivtrafik med stadsbuss i Malmö tätort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av "Malmö stadstrafik, dnr 23/2023" - planeras ha trafikstart i samband med tidtabellskiftet i juni 2027. Trafikuppdraget har för avsikt att skapa en god affärsmässighet och ett helhetsperspektiv kring kollektivtrafiken i Malmö tätort. Trafikuppdraget kommer innehålla stadsbusstrafik.