598196-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Konsulttjänster för företagsanalys
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ökad kännedom och kunskap om skyddade EU-beteckningar
Referensnummer: 3.2.11-14402/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72221000 Konsulttjänster för företagsanalys
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på ökad kännedom och kunskap om skyddade EU-beteckningar.
Jordbruksverket avser att upphandla en tjänst med fokus på insatser som är stödjande för producenter och lokala intressenter att ta tillvara på möjligheterna med skyddade EU-beteckningar. Insatsen riktar sig till följande målgrupper:• Producentföreningar• Främjare så som Länsstyrelser, myndigheter, destinationsbolag• Svenska småskaliga mathantverks-, livsmedels- och måltidsturismföretag.
Upphandlingen vänder sig till aktörer som har erfarenhet av skyddad EU-beteckning, företagsutveckling, måltidsturismutveckling och hållbart företagande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79990000 Diverse företagstjänster, 98111000 Tjänster tillhandahållna av företagsorganisationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del 1A Nätverk för producentföreningar
I uppdraget ingår att samla producentföreningar i ett nätverk för kunskapshöjande idéutbyte utifrån deltagarnas behov och önskemål. Utbytet kan bestå i att diskutera hur man tar tillvara fördelar med en skyddad EU-beteckning, lösningar och samarbeten. Målet är att nätverket ska kunna leva vidare i egen regi efter avslutat konsultuppdrag.Jordbruksverket kan vid behov av kunskapsöverföring initialt ingå i nätverket, men är inte sammankallande eller drivande. Syfte Producentföreningar delar erfarenheter, höjer kunskapen samt adresserar möjligheter och lösningar på eventuella hinder.Mål Att skapa ett nätverk för producentföreningarna så att de tillsammans med lokala aktörer på bästa möjliga sätt kan ta tillvara på möjligheterna med en skyddad EU-beteckning. Detta kan i sin tur ge positiva effekter för landsbygdsutveckling.
Del 1B Kunskapshöjande seminarium/föreläsningar
I uppdraget ingår att arrangera och bjuda in till seminarium och/eller föreläsningar till stöd för producenter av produkter med skyddad EU-beteckning för att höja kunskapsnivån. Även regionala och lokala intressenter som på olika sätt kan arbeta med skyddade EU-beteckningar kan omfattas av aktiviteten.
Deltagande i aktiviteten ska vara gratis för deltagarna (exklusive hotell och resor).
Aktiviteternas omfattning och innehåll• aktiviteterna ska ske vid 1-3 tillfällen, varav minst ett av tillfällena ska genomföras fysiskt. • I upplägget kan det med fördel ingå studiebesök.• Ämnen som kan vara aktuella är märkning av produkt, marknadsföring både nationellt och internationellt, kontroller, paketering, samarbeten, måltidsturism, logistik och distribution eller annat som producentföreningarna är i behov av att utveckla med fokus på en produkt med skyddad EU-beteckning.
Syfte Aktiviteten ska inspirera och ge kunskap om hur producenter och andra lokala aktörer kan ta tillvara möjligheterna med en skyddad EU-beteckning.
MålAtt producentföreningarna får möjlighet att öka sin kunskap och få inspiration till att ta tillvara möjligheterna med en skyddad EU-beteckning.
Del 2 Stöd till producentföreningar och producenter för att ta tillvara möjligheter med skyddad EU-beteckning
Uppdraget omfattar att ge stöd till minst 2 producentföreningar/produkter med skyddad EU-beteckning för att ta tillvara på möjligheterna med skyddad EU-beteckning. I arbetet ingår att främja lokala samarbeten för utveckling av produkter och måltidsturism kopplat till den skyddade EU-beteckning. Det handlar i grund och botten om att hitta sätt att kapitalisera på den skyddade EU-beteckningen. Arbetet ska resultera i en modell som kan användas av andra aktörer efter genomfört uppdrag.