59823-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Anläggningsarbeten för kajer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K0018.370 Nybyggnad Kaj Karlskrona
Referensnummer: 686/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241100 Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny körbar (BK1) förtöjningspir för fartyg på 82x10 meter av betong och stålrörspålar samt en spontkassun med 10 meters diameter.
Installation av infrastruktur såsom vatten, avlopp och kraft-/teleförsörjning mm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241300 Anläggningsarbeten för pir, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45262300 Betongarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen