598336-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektorganisation till om- och nybyggnation av Dalheimers hus
Referensnummer: 230-0925/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Dalheimers Hus som togs i bruk 1974 är i stort behov av renovering. I samband med det gör förvaltningen en översyn och vissa förändringar av husets innehåll. Huset ska renoveras från grunden. Detta innebär att befintliga väggar, ytskikt och installationer ska göras om i sin helhet, dock ska ej konstruktionsbetong eller stomdelar bytas ut (betongrent). Huset är KA märkt.
Beställaren söker tre roller.
1. En projekteringsledare
2. En projekt- och byggledare
3. En biträdande projekt- och byggledare
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen