598345-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobil röntgenutrustning
Referensnummer: FSN 2021-0431
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar mobil röntgenutrustning för bedside undersökningar till sjukhus inom Regionerna Stockholm- och Gotland. Utrustningen avses användas för bedside undersökningar av såväl vuxna patienter som neonatala barn i kuvös.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111000 Röntgenapparatur, 33124200 Röntgendiagnostisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den mobila röntgenutrustningen avses användas för bedside undersökningar av såväl vuxna patienter som neonatala barn i kuvös.
Kort om Region Stockholm
Region Stockholms huvuduppgift är att se till att länets invånare har tillgång till en väl fungerande hälso- och sjukvård och kollektivtrafik. Region Stockholm står även för den långsiktiga planeringen för Stockholms län, skapar förutsättningar för tillväxt samt bidrar till kulturen i länet. Mycket pengar satsas på forskning och på att förebygga hälsoproblem.Stockholms län sträcker sig från Nynäshamn i söder till Norrtälje i norr. Här finns 26 kommuner av varierande storlek, som täcker en yta av 6 519 kvadratkilometer. Cirka 35 000 personer flyttar hit varje år och Stockholms län är det snabbast växande länet i Sverige. Länet har cirka två miljoner invånare, en femtedel av Sveriges befolkning. Region Stockholm är en av de största ekonomiska aktörerna i Sverige.Ytterligare information om Region Stockholm kan hämtas från Region Stockholm.
Upphandlingsföremål och beskrivning av upphandlingen
Röntgenundersökningar med utrustningen kommer att utföras på patienter som är svårt sjuka, rörelsehindrade, under intensivvård och narkoskrävande som inte kan förflyttas till röntgenavdelning.
Upphandlingen omfattar även reservdelar, tillbehör, förbrukning, service- & supportavtal och leveransavtal för de avropande enheterna. I denna upphandlingen eftersträvas även ett långsiktigt leverantörs och produktansvar under utrustningens livslängd.
Avsett kliniskt område kräver kliniskt beprövade produkter och varor på "high end" nivå.
Upphandling avser ett ramavtal gällande (MTU) Mobil Röntgenutrustning, enligt beskrivning i Upphandlingsdokumentationen för successiva avrop under avtalsperioden.Med hänsyn till omfattande funktionskrav och höga patientbehov ska offererade system endast omfatta de senast lanserade produkterna med minst 5 leveranser/avtal de senaste 6 månader inom EU.
Samtliga erforderliga tillbehör för angivna funktioner ska ingå i angivet anbud.
Om det krävs ytterligare utrustning med koppling till efterfrågad MTU (som är unika för leverantören), ska anbudsgivaren inkludera/specificera detta i sitt anbud.
Upphandlingen omfattar kompletta enhetspriser enligt krav, villkor och avsedd användning specificerad i upphandlingsdokumentationen.
Region Stockholm och avropande enheter förbehåller sig även rätten att genomföra sådana tilläggs- och kompletteringsköp som avses i LOU 17 kap 11 §.Anbudsutvärderingen omfattar endast de uppgifter som efterfrågas i annonserade upphandlingsdokument. Tilläggsuppgifter/-information som inte är efterfrågad, egna villkor eller reservationer beaktas ej i utvärdering av anbud. Frågor av denna karaktär hanteras under perioden för frågor och svar i TendSign.