2. Förfarande
Förfarande
Titel: RN Sthlm - Fs-Salo Ledning
Beskrivning: Utförandeentreprenad belägen i området Akalla/Kista, västerort i Stockholms kommun. Uppdraget omfattar nyförläggning av tre 110 kV kabelförband som initialt kommer att ha en driftspänning på 33 kV. Kabelförbanden, inklusive tillhörande optokablar, ska förläggas från station Fs Hägerstalund till den nya stationen RN Sthlm – Fs-Salo Station, belägen på Raseborgsgatan. Entreprenören ska ansluta de nya kabelförbanden till befintliga kopparkablar, som är förlagda fram till området mellan inre och yttre stängsel vid Fs Hägerstalund. Observera att upphandlingen av RN Sthlm – Fs-Salo Station genomförs parallellt med denna upphandling under diarienummer UH-2024-211.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104671:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31320000 Kraftledningskablar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster