59839-2018 - ResultatSverige-Karlskrona: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klienter, skärmar, plattor och tjänster
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlskrona.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser att tillgodose Karlskrona kommuns/upphandlande myndigheters behov av datorer, plattor, skärmar och produktnära tjänster samt finansiering av dessa. Produkterna, tjänsterna och finansieringen ska avropas via en webportallösning. Omfattningen är inköp av ungefär 2 600 datorer, 500 plattor och 400 skärmar per år. Finansieringen uppskattas till 7 700 000 kr per år. Upphandlingen omfattar även återtag av produkter och vidareförsäljning av dessa.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30231300 Bildskärmar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.