Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för ny-, till- och ombyggnader inom mark och VA
Referensnummer: UH-2023-44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Staffanstorps kommun har behov av att få utfört vissa mark-, anläggnings- och VA-arbeten avseende kommunens gator, gång- och cykelvägar, torg, parker, andra grönytor, VA-ledningsnät och därtill hörande anläggningar. Upphandlingen avser behov av mindre entreprenader inom såväl markarbeten som VA-arbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45112360 Återställande av mark, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen