598403-2022 - ÄndringSverige-Luleå: Kirurgiska specialisttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2022-Kataraktkirugi Region Norrbotten
Referensnummer: 22/139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121300 Kirurgiska specialisttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal inom kataraktkirurgi.
Uppdraget omfattar kataraktkirurgi för vuxna patienter inom specialiteten oftalmologi; Bedömning av remisser med katarakt frågeställning och eventuell katarakt kirurgi enligt gängse standard. Region Norrbotten avser att remittera patienter för åtgärd inom öppenvård .
Målgruppen är patienter som har besvär relaterat till diagnoskod H25, åtgärdskod CJE20 i angivet uppdrag och som idag står på väntelista för genomförande av bedömning och ev. åtgärd.