598406-2020 - ResultatSverige-Ludvika: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS handledartjänster – Barn- och familjesektionen, Resursgruppen & Familjerätten, Falu kommun, 2021
Referensnummer: GNU 2020/32-SOC 0240/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Handledning till personal i verksamhet inom socialtjänst, individ- och familjeomsorg, barn- och familjesektionen, Resursgruppen & Familjerätten. Handledningen ska genomföras som process- och ärendehandledning där särskilda kompetenskrav inom verksamhetens område krävs. I personalens arbetsuppgifter ingår att utreda familjehem, kontaktfamiljer och kontaktpersoner. Även att ge dessa ett stöd i vardagen. Familjerätten kan hjälpa föräldrar med frågor om barns vårdnad, boende och umgänge. Föräldrar kan få rådgivning och hjälp vid separation samt erbjudas möjlighet att komma på samarbetssamtal tillsammans. Familjerätten arbetar även med att fastställa faderskap och föräldraskap, genomföra adoptionsutredningar och vårdnadsutredningar till domstolen. Efter en separation beslutar föräldrar tillsammans om var barnet ska bo och hur umgänget med den andre föräldern ska vara. Om föräldrarna inte är överens kan de vända sig till familjerätten för rådgivning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Handledning till personal i verksamhet inom socialtjänst, individ- och familjeomsorg, barn- och familjesektionen, Resursgruppen & Familjerätten. Handledningen ska genomföras som process- och ärendehandledning där särskilda kompetenskrav inom verksamhetens område krävs. I personalens arbetsuppgifter ingår att utreda familjehem, kontaktfamiljer och kontaktpersoner. Även att ge dessa ett stöd i vardagen. Familjerätten kan hjälpa föräldrar med frågor om barns vårdnad, boende och umgänge. Föräldrar kan få rådgivning och hjälp vid separation samt erbjudas möjlighet att komma på samarbetssamtal tillsammans.
Familjerätten arbetar även med att fastställa faderskap och föräldraskap, genomföra adoptionsutredningar och vårdnadsutredningar till domstolen. Efter en separation beslutar föräldrar tillsammans om var barnet ska bo och hur umgänget med den andre föräldern ska vara. Om föräldrarna inte är överens kan de vända sig till familjerätten för rådgivning.