598522-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Affärsresebyrå
Referensnummer: KS 23/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett heltäckande uppdrag av affärsresebyrå- och reseadministrativa tjänster för tjänsteresor inrikes och utrikes. Bokningar ska ske med fullservice (bokning med personlig service) men även självbokning (online) ska kunna erbjudas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud när Varbergs kommun, samt deltagande myndigheter i Halland, upphandlar affärsresebyråtjänster.
Upphandlingen görs som en samordnad upphandling där kommunerna Falkenberg, Halmstad, Hylte, Varberg samt Region Halland deltar. Även några av Region Hallands samt de deltagande kommunernas bolag deltar i upphandlingen.
Omfattning
Upphandlingen omfattar heltäckande affärsresebyråservice för tjänsteresor inrikes och utrikes.
Affärsresebyråtjänsterna omfattar:
hantering av bokning/avbokning/avbeställning/ombokning/krediteringar av samtliga typer av resedokument
bokning av hotell/logi både inrikes och utrikes
ställa ut hotellvoucher både inrikes och utrikes
biluthyrning
grupp och konferensarrangemang (resebyrån ska kunna ombesörja betalning av konferensavgifter och hotellrum bokade via konferensarrangör)
bokning av inrikes och utrikes tågresor
bokning av inrikes och utrikes flygresor samt LCC flyg (low-cost carrier)
bokning av inrikes och utrikes båtresor
bokning av inrikes och utrikes bussresor
marktransport
viseringar
leverans av färdhandlingar
utskick beträffande tidtabeller, nyheter och annan reseinformation
hantera debitering via resekonto
samtliga övriga resebyråtjänster
fullservice med personlig service
självbokningssystem.
Uppdragets värde beräknas uppgå till ca 100 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras. Denna volym inkluderar samtliga kostnader för resor och logi, det vill säga avtalets beräknade värde är inte enbart baserat på arvodeskostnader.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera de upphandlande myndigheternas verkliga behov.Ramavtal kommer tecknas med en (1) leverantör.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap. 14 § LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.