598549-2020 - ResultatSverige-Lerum: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Myndighetsbesiktningar av hissar, OVK, el, m.m.
Referensnummer: KS20.863
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsdokumentet avser myndighetsbesiktningar av hissar, OVK, el, m.m.
Avtalet omfattar att genomföra, leda och samordna efterfrågade myndighetsbesiktningar, hantera och och samordna distribution av besiktningsprotokoll och/eller rapporter samt leda och protokollföra besiktningsmöten. Leverantören ska tillhandahålla nödvändiga resurser för att utföra aktuella besiktningar och kontroller.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsdokumentet avser myndighetsbesiktningar samt kontroller inom konsultkategorierna:
Besiktningsman OVK (obligatorisk ventilationskontroll)
Besiktningsman inom anordningar som omfattas av maskin- och hissdirektivet
Besiktningsman inom kylmaskiner, tryckbärande anordningar, tankar/cisterner samt gasanläggningar
Besiktningsman för elbesiktningar
Besiktningsman för brandlarm
Besiktningsman för radon