59855-2023 - ResultatSverige-Karlstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CRM-kampanjer och utveckling
Referensnummer: RS/222643
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund
Värmlandstrafik AB är trafikorganisatör för kollektivtrafiken på väg och järnväg i Värmlands län och arbetar med lösningar för linjetrafik och trafik till och från Värmland samt med anropsstyrd servicetrafik, sjukresor och färdtjänst. Separat skoltrafik ingår också i bolagets verksamhet, som uppdrag för flertalet av länets kommuner.
All trafikverksamhet bedrivs med hjälp av upphandlade entreprenörer. CRM-tjänsterna i denna upphandling avser att användas inom ramen för linjetrafiken.
Upphandlingen omfattar:
Uppdraget avser att utveckla och förvalta regionens kundrelationer med hjälp av direktmarknadsföring (DM) och Customer Relations Management (CRM) med syfte att öka det kollektiva resandet i Värmland.?
Beräknad avtalstid enligt LUF
48 månader + 48 månader
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 72266000 Programkonsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser att utveckla och förvalta regionens kundrelationer med hjälp av direktmarknadsföring (DM) och Customer Relations Management (CRM) med syfte att öka det kollektiva resandet i Värmland.