598550-2020 - ResultatSverige-Oskarshamn: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter
Referensnummer: U-043-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transport av färdiglagad mat och livsmedelsvaror inom Oskarshamns kommun.
Maten tillagas i nio centralkök, tillagningskök. Maten transporteras sedan till andra enheter, mottagningskök. Vissa dagar förekommer även leverans av andra matvaror, främst mejerivaror.
Transport av dagligvaror och matportioner till användare inom kommunens hemtjänst ingår också.
Se 4.1 Beskrivning av centralkök och bilaga 2, anbudsformulär.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen