598552-2020 - ResultatSverige-Malmö: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal miljöhusinstallationer 2020
Referensnummer: 2020MKB-3385
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av serviceavtal miljöhusinstallationer.
SF0 ALLMÄNT
Med över 24 500 lägenheter och 33 procent av hyresmarknaden är MKB Fastighets AB Malmös ledande bostadsbolag. MKB ägs av Malmö Stad. Idag arbetar drygt 300 personer i företaget.
Avtalet innebär ingen utfästelse på viss volym av uppdrag varken ekonomiskt eller antalsmässigt från MKBs sida.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45343000 Installation av brandskydd, 45343230 Installation av sprinklersystem, 50413000 Reparation och underhåll av kontrollapparater, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen