598553-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HVB för barn och ungdomar 0–20 år, med eller utan sina familjer
Referensnummer: 120/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill ni vara med och bidra i Göteborgs stads arbete med barn och unga?
Nu genomför förvaltningen för Inköp och upphandling en ramavtalsupphandling för HVB för barn och ungdomar 0-20 år, med eller utan sina familjer.
Upphandlingen är indelad i HVB för barn och unga 0-20 år (ensamplacerade barn/ungdomar) och HVB för barn och unga 0-17 år med sina familjer.
Låter det här som att det passar er verksamhet? Välkommen att lämna anbud enligt anvisningar i detta Upphandlingsdokument!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
HVB för barn och unga 0-20 år
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311300 Barn- och ungdomsomsorg, 85312000 Socialvård utan inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde avser HVB som tar emot barn och unga mellan 0-20 år som ska placeras enligt SoL eller LVU.
Ramavtalet avser yngre barn (0-12 år), äldre barn (13-17 år) och unga 18-20 år.
Delområdet är uppdelat i följande tre kategorier:
•Akut placering
•Utredningsuppdrag
•Behandlingsuppdrag
HVB för barn och unga 0-17 år med sina familjer
Del nr: 2
Detta delområde avser HVB som tar emot barn med förälder/vårdnadshavare som har behov av heldygnsvård.
Delområdet är uppdelat i följande i tre kategorier: