598616-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: System- och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BI-system
Referensnummer: Dnr-2023-51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
MediCarrier bjuder in leverantörer till ett förhandlat förfarande med föregående annonsering – BI-system med diarienummer 2023-66, enligt nedanstående instruktioner och bifogade bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72260000 Programrelaterade tjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
MeddiCarrier är i starkt behov av beslutsstöd, dvs ett modernt och standardiserat BI-system.
Samtliga enheter som deltagit i intressentanalysen efterlyser ett utvecklat BI-system som ett viktigt IT stöd i verksamheten.
Implementation planeras att ske successivt, för utpekade områden, med ett successivt ersättande av dagens rapporter. Information och data i ett BI-system/datalager introduceras och nyckelanvändare utbildas parallellt.
Ekonomifunktionen har pekats ut som pilotområde och data som migreras över till ett BI-system bör värderas. Prioriterad information tas fram och beslutas i samband med implementation.