598658-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbeten för allmänna vägar – Systemdemo nollutsläpp för totalentreprenad Rv 23 Tjörnarp-Sandåkra mötesfri landsväg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemdemo nollutsläpp för totalentreprenad Rv 23 Tjörnarp-Sandåkra mötesfri landsväg
Beskrivning: Mötesseparering Rv 23 Tjörnarp - Sandåkra. Lokal breddning. Bärighets- och beläggningsåtgärder. Utreda plankorsning vid Tjörnarp för att möjliggöra 100 km/h på hela sträckan. Upprustning befintliga mindre vägar för sammanhållen cykelmöjlighet. GC-port vid N Mellby. Minskning av antalet anslutningar genom anläggning av parallellvägar. Entreprenaden utförs som totalentreprenad.
Intern identifierare: KOM-411454
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Systemdemo nollutsläpp för totalentreprenad Rv 23 Tjörnarp-Sandåkra mötesfri landsväg