Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Draggningsinsatser för förlorade fiskeredskap
Referensnummer: Dnr 1445-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 76520000 Tjänster till havs
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att minska mängden och antalet förlorade fiskeredskap i södra Östersjön, vid Öresund och längs Västkusten, vid tre geografiska områden med verifierad högre sannolikhet att innehålla större mängder förlorade fiskeredskap, så kallade hot spots-områden.
Syftet är vidare att omhänderta redskapen genom tre integrerade insatser; draggning till havs, insamling och återvinning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 76520000 Tjänster till havs, 77700000 Tjänster i samband med fiske
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen