598750-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing för finansiering av personbilar och lätta lastbilar
Referensnummer: 2023-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontaktpersoner
Beställarens kontaktperson för upphandlingen är:
Rebecka Fransén Ranhed, upphandlare
tfn: +46 (0)10 352 17 64
e-post: rebecka.fransen-ranhed@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2023-10-27 12:00.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun org.nr 212000-0746
Omfattning
Beställaren avser att upphandla Leasing för finansiering av personbilar och lätta lastbilar se punkten 1.3 Kravspecifikation. Kalmar kommun inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling av ramavtal avseende Finansiering av fordon i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta upphandlingsdokument.
Avtal avses att tecknas med den leverantör som lämnat det mest ekonomiskt fördelaktiga anbudet baserat på lägst pris, genom offererad marginal mot Stibor Fix 3M actual/360.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet.
Skadestånd
Leverantören ska hålla beställaren skadelös för varje skada eller brist som orsakas beställaren på grund av leverantörens avtalsbrott.
Skadeståndet omfattar inte ersättning för indirekta förluster såvida inte grov vårdslöshet ligger säljaren till last. Skadeståndet kan som högst uppgå till 20% av avtalets totala värde.
Denna begränsning omfattar inte prisavdrag och viten.