598803-2023 - ResultatSverige-Värnamo: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicefordon till Finnvedsbostäder
Referensnummer: KS.2023.368
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Finnvedsbostäder upphandlar Servicebilar (el med minimum räckvidd 270 km enligt WLTP och diesel).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Diesel
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åt Finnvedsbostäder
Servicebilar (el och diesel)
Köp för ca 3 miljoner när det gäller El-bilar
Köp för ca 1,5 miljoner när det gäller diesel-bilar.
El
Del nr: 2