Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny Pelletspanna 13 MWt
Referensnummer: 3175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att bygga en ny pelletseldad pannanläggning för spets- och
reservproduktion av 13 MW fjärrvärme vid det befintliga värmeverket i Finspång.
Upphandlingen avser en inom leveransgränserna komplett, driftsatt, avprovad och färdig pannanläggning för kommersiell drift. Anläggningens prestanda och utförande skall verifieras via Provdrift och Prestandaprov samt Slutkontroll innan övertagande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45251250 Anläggningsarbeten för fjärrvärmecentral, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen